کد خبر:1549
پ

آغاز عملیات اجرایی بیش از ۷ هزار واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار با حضور وزیر راه و شهرسازی

عملیات اجرایی ۷ هزار و ۱۷۹ واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید آغاز شد. به گزارش افتخار میهن، مراسم آغاز عملیات اجرایی ۷ هزار و ۱۷۹ واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و علیرضا جعفری […]

عملیات اجرایی ۷ هزار و ۱۷۹ واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید آغاز شد.

به گزارش افتخار میهن، مراسم آغاز عملیات اجرایی ۷ هزار و ۱۷۹ واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و علیرضا جعفری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد.
گفتنی است در این مراسم همچنین هنرستان شهید قاسم سلیمانی در شهرجدید گلبهار نیز به دست وزیر راه و شهرسازی افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
وزیر راه و شهرسازی طی سخنرانی در این مراسم گفت: یکی از ماموریت‌های جدی وزارت راه و شهرسازی، ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن است. ‌
قاسمی ادامه داد: بر اساس قول رئیس جمهور محترم و قانون مصوب مجلس حدود ۴ میلیون مسکن ظرف ۴ سال باید ساخته شود که الان با گذشت ۶، ۷ ماه از عمر دولت سیزدهم در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور شاهد شروع پروژه‌های بسیار بزرگی در نهضت ملی مسکن هستیم و در بسیاری از استان‌ها سهم نزدیک به دو سال آنها را شروع کرده‌ایم.
وی افزود: در استان خراسان رضوی حدود ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که مطابق داده‌های پالایش انجام گرفته، بخش عمده‌ای از آنها متقاضی خواهند ماند. باید فکری اساسی بکنیم که در شرایط فعلی و با قانون بسیار خوبی که تصویب شده است، مردم را صاحب خانه کنیم. خوشبختانه منابع بانکی و اعتباری بسیار خوبی برای طرح دیده شده است و دولت هم تصمیم جدی برای ساخت مسکن دارد و قبل از عید هم مجلس اعتبار خوبی را برای صندوق ملی مسکن تصویب کرد.
وزیر راه و شهرسازی از مردم خواست از فرصت باقیمانده برای ثبت نام در نهضت ملی مسکن استفاده کنند چرا که این بهترین فرصت است که اقشار مختلف جامعه بتوانند صاحب خانه شوند.
قاسمی همچنین ابراز امیدواری کرد که به‌زودی شهر جدید گلبهار به یک شهر در حدی قابل قبول برای سکونت مردم تبدیل شود و در ادامه با مقایسه‌ای میان طرح‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن، افزود: شرایط امروز ما از لحاظ کیفیت ساخت با شرایط دوران مسکن مهر قطعا متفاوت است. ضمن اینکه ما به دنبال مسکن‌سازی نیستیم بلکه به دنبال شهرسازی هستیم یعنی همزمان که مسکن برای مردم می‌سازیم، شهرسازی هم انجام می‌دهیم یعنی نیازهای مردم در یک شهر اعم از مدرسه، درمانگاه و پارک و … را هم می‌بایست برآورده کنیم.
وی گفت: ما اگر بخواهیم ظرف ۴ سال به عدد ۴ میلیون مسکن برسیم، به این معنا نیست که هر سال یک میلیون مسکن را شروع کنیم چون معمولا ساخت خانه بیش از یک سال طول می‌کشد؛ ما باید در پارت‌های زمانی مختلف کار را شروع کنیم تا بعد از ۴ سال پایان ساخت ۴ میلیون مسکن را شاهد باشیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات بسیار جدی در حوزه مسکن موضوع زمین است، گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ اعتباری معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات پیش‌بینی شده است. ۴۰ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن به خصوص برای واحدهای فرسوده پیش‌بینی کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه امروز عملیات اجرایی بالغ بر ۵۰ هزار واحد مسکونی را در استان خراسان رضوی شروع خواهیم کرد، عنوان کرد: این میزان کافی نیست و ما برای دو سال اول حداقل باید برای ۱۰۰ هزار واحد کار را شروع کنیم و انشاالله کار ساخت ۵۰ هزار واحد بعدی را هم شروع کنیم.
وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: در سفر امروز رئیس جمهوری محترم غیر از بودجه سالیانه که برای راه‌های استان تعیین شده است، ۶۰۰۰ میلیارد تومان دیگر هم پیش‌بینی شده است
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید نیز در ادامه این مراسم اعلام کرد: در میان شهرهای جدید کشور، گلبهار دارای ظرفیت مناسب‌تری است. بالغ بر ۶۰ هزار نفر متقاضی مسکن در گلبهار هستند که در این مرحله ۷۱۷۹ واحد را کلنگ‌زنی خواهیم کرد.
وی افزود: ما برای پایان این ماه برنامه‌ریزی برای شروع عملیات ۱۰۰ هزار واحد مسکن در کل کشور را خواهیم داشت و امیدواریم طبق وعده‌ای که به وزیر راه و شهرسازی داده‌ایم، هر سه ماه یک بار ظرفیت آغاز به کار ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را در سراسر کشور داشته باشیم.
جعفری ادامه داد: هدف ما صرفا تولید مسکن نیست چرا که مسکنی که تولید و جذب متقاضیان می‌شود، در حوزه خدمات زیربنایی و روبنایی هم می‌بایست بهینه باشد. ما به دنبال زیست مطلوب اسلامی هستیم که هم سکونت مطلوب را می‌طلبد و هم فضای اجتماعی و عمومی آن مطلوب باشد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: توجه به سرانه فضاهای آموزشی، فرهنگی، اوقات فراغت، درمانی و نگاه ویژه به حوزه سلامت در دستور کار ما خواهد بود. به هر حال کار بزرگی در پیش روی دولت جدید است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها آن را به انجام برسانیم.

زهرا خجسته شعار ۱۴۰۱/۱/۱۱

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری