کد خبر:11428
پ

آیین‌ سنتی «سوباشی» در میاندوآب اجرا می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میاندوآب گفت: آیین‌های سنتی ایام چهارشنبه آخر سال، روزهای سه‌شنبه بیست‌ودوم اسفند و چهارشنبه بیست‌وسوم اسفند در میاندوآب برگزار می‌شود. فاطمه علیزاده از برگزاری آئین‌های ویژه ایام چهارشنبه آخر سال در شهرستان میاندوآب خبر داد. وی افزود: در این راستا عصر امروز سه‌شنبه بیست‌ودوم اسفند برنامه مفرح و […]

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میاندوآب گفت: آیین‌های سنتی ایام چهارشنبه آخر سال، روزهای سه‌شنبه بیست‌ودوم اسفند و چهارشنبه بیست‌وسوم اسفند در میاندوآب برگزار می‌شود.

فاطمه علیزاده از برگزاری آئین‌های ویژه ایام چهارشنبه آخر سال در شهرستان میاندوآب خبر داد.

وی افزود: در این راستا عصر امروز سه‌شنبه بیست‌ودوم اسفند برنامه مفرح و شاد چهارشنبه آخر سال را در پارک جهادگران جنب کتابخانه دهخدا پیش‌بینی کرده‌ایم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میاندوآب گفت: این برنامه یک برنامه کاملاً سنتی است و همه مردم را دعوت به حضور در آن می‌کنیم.

علیزاده ادامه داد: همچنین طبق سنت‌های دیرین مردمان شهرستان میاندوآب صبح روز چهارشنبه بیست‌وسوم اسفند نیز آئین «سو و بولاق‌باشی» یا همان رفتن مردم به کنار رودخانه زرینه‌رود را در همان محل قبلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در صبح روز چهارشنبه برنامه مفرح و شاد با آیتم‌هایی نظیر آشیق‌خوانی، موسیقی سنتی، گروه‌های طنز را پیش‌بینی کرده‌ایم و امیدواریم رضایت شهروندان را بتوانیم کسب کنیم.

همه ساله مردم شهرستان میاندوآب طبق آئینی چندین هزارساله علاوه بر اینکه بعد از ظهر و شب روز سه‌شنبه آخر سال به جشن و شادمانی می‌پردازند، صبح روز بعد نیز هزاران نفر از مردم شهر و روستاها با تجمع در کنار رودخانه زرینه‌رود و یا سایر چشمه‌ها و آب‌های روان اقدام به جشن و پایکوبی می‌کنند و آئین‌های فولکلوریک مخصوص این روز را به جای می‌آورند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری