کد خبر:9790
پ

الیگودرز شهر ملی چوغا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان گفت: با هدف حفظ و گسترش هنر چوغابافی و احیای صنایع دستی، همچنین فراهم کردن مقدمات ثبت الیگودرز به عنوان شهر ملی چوغا، مراسم شهر ملی چوغا به‌زودی در الیگودرز برگزار خواهد شد. عطا حسن‌پور امروز سه‌شنبه بیست‌وپنجم مهرماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مراسم شهر ملی چوغا […]

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان گفت: با هدف حفظ و گسترش هنر چوغابافی و احیای صنایع دستی، همچنین فراهم کردن مقدمات ثبت الیگودرز به عنوان شهر ملی چوغا، مراسم شهر ملی چوغا به‌زودی در الیگودرز برگزار خواهد شد.

عطا حسن‌پور امروز سه‌شنبه بیست‌وپنجم مهرماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مراسم شهر ملی چوغا به‌زودی با حضور مردم، مسئولان و دوستداران صنایع دستی، بیست‌ونهم مهرماه در الیگودرز برگزار خواهد شد.

وی افزود: برنامه‌های فرهنگی، شعرخوانی و موسیقی محلی از برنامه‌های این مراسم خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان با اشاره به اینکه چوغا، بالاپوش مردان ایل بختیاری و پوشش مشترک مردم لر است، خاطرنشان کرد: چوغا با استفاده از پشم گوسفند یا پنبه برای مردم این قوم تهیه می‌شود و نقوش روی آن به رنگ سیاه و سفید است که به صورت بالا و پایین بافته می‌شود. بلندی چوغا تا زیر زانو است و این بالاپوش، دکمه، آستین و یقه ندارد.

شبنم شیرازی میگون ۱۴۰۲/۷/۲۵

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری