کد خبر:1892
پ

با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام شد؛ برگزاری آخرین نشست هم اندیشی مدیران عامل شهرهای جدید کشور/ ارائه دستور کار راهبردی سال ۱۴۰۱

آخرین نشست هم اندیشی مدیران عامل شهرهای جدید کشور در سال جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی و سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد. به گزارش افتخار میهن، آخرین نشست هم اندیشی مدیران عامل شهرهای جدید کشور در سال جاری با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، علیرضا جعفری سرپرست شرکت عمران […]

آخرین نشست هم اندیشی مدیران عامل شهرهای جدید کشور در سال جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی و سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد.

به گزارش افتخار میهن، آخرین نشست هم اندیشی مدیران عامل شهرهای جدید کشور در سال جاری با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، علیرضا جعفری سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید، اعضای هیئت مدیره، معاونان و مدیران کل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید برگزار شد.
در حاشیه این نشست برگزاری هفت کارگاه تخصصی تحت عناوین کارگاه املاک و حقوقی، امور مجامع شرکت ها، طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید، طراحی و اجرای پروژه های زیربنایی و روبنایی شهرهای جدید، توسعه حمل و نقل، امور پیمان قراردادها و کارگاه توسعه فرهنگی اجتماعی در شهرهای جدید به منظور ارائه دستور کار راهبردی سال ۱۴۰۱ و بررسی و رفع مشکلات موجود نیز با حضور مدیران عامل شهرهای جدید کشور و مجموعه مدیران کل ستادی برگزار شد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای صندوق ملی مسکن، گفت:‌ نمایندگان ۳۰ هزار میلیارد تومان به منابع صندوق ملی مسکن برای اجرایی شدن قانون دائمی جهش تولید مسکن اختصاص دادندکه این رقم علاوه بر ۲۰ میلیارد تومان حاصل از فروش زمین‌ها و ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده از فروش نفت است.
وی افزود: انتظار ما بیشتر بود ولی بازهم برای سال ۱۴۰۱ و شروع کار صندوق ملی مسکن عدد خوبی است و می‌تواند تحول جدی در حوزه مسکن ایجاد کند.
قاسمی سرعت بالای کار، داشتن اختیارات زیاد و نبود موانع اداری را از مزیت‌های شهرهای جدید دانست و گفت: باید در وزارت راه و شهرسازی برای رسیدن به اهداف خود در حوزه حمل و نقل و مسکن تصمیمات سختی اتخاذ شود.
وی با اشاره به اینکه اجرای برخی تصمیمات، بدون دلیل دچار وقفه و معطلی شده بود،‌ افزود: وزارت راه و شهرسازی ۳۰ سال معطل قانون منع فروش بود و طی بررسی‌هاص انجام گرفته، بعد از ۳۰ سال متوجه شدیم این قانون اصلا شامل وزارت راه و شهرسازی نمی‌شود.
قاسمی با اعلام اینکه طبق قانون اختیار تامین زمین برای ساخت مسکن در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفری را به استان‌ها دادیم، گفت: پیش از این، الحاق یک قطعه ۱۰ هزار کیلومتری به یک شهر ۵ هزار نفری مدت زیادی در شورای عالی شهرسازی و معماری معطل می‌ماند در حالی که ۹۰۰ شهر زیر ۵۰ هزار نفری داریم و به این ترتیب انجام برخی امور را در شورای عالی شهر سازی و معماری ساده کردیم.
وی افزود: محدودیت‌هایی تحت عنوان طرح هادی حتی در روستاها ایجاد شده که بدون دلیل منطقی بوده و هیچ کجای دنیا همچین قانونی وجود ندارد.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید برای عدم توسعه شهرهای بزرگ بسیار لازم است، اظهار کرد: فرصت‌های زیادی در شهرهای جدید برای ارائه انواع خدمات مدرن و همه الزامات زندگی وجود دارد و باید در شهرهای جدید بجای مسکن سازی، شهرسازی کنیم، به این ترتیب شهرهای جدید می‌تواند با ارائه انواع خدمات مدرن، منابع مالی برای خود جهت کمک به اقشار کم‌برخوردار فراهم کند.
وی افزود: باید ۶۰۰ هزار واحد مسکن ظرف چهار سال در شهرهای جدید ساخته شود و سرعت عمل در این موضوع بسیار مهم است.
قاسمی با بیان اینکه شهرهای جدید باید همه اقشار و افکار را در بر بگیرد، گفت: در شهرهای جدید باید هم ویلاهای هزار متری بسازیم و هم خانه‌‌های کوچک و این مساله حتما در دستور کار شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه عملیات اجرایی شهرهای جدید مصوب باید آغاز شود،‌ اظهار کرد: مصوبات مربوط به شهرها و شهرک‌های جدید در اختیار کسی جز شورای عالی شهرسازی و معماری نیست و بدون نگرانی درباره مصوبات، استان‌ها باید طی فرصت یک ماهه اقدامات لازم را انجام دهند.
وی خاطر نشان کرد: ۳ شاخص کیفیت ساخت، سرعت ساخت و قیمت مناسب در شهرهای جدید باید مورد توجه قرار گیرد و همزمان با ساخت شهرها و شهرک‌های جدید زیرساخت ها، مدرسه، بیمارستان و… نیز فراهم شود.
همچنین سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید، در این جلسه گفت: به منظور تحقق طرح ملی مسکن، برنامه تامین زمین و عرضه مسکن پایدار و در شأن شهروندان را در دستور کار قرار داده‌ایم و در این راستا قرارگاه جهادی نهضت ملی مسکن شهرهای جدید را فعال کرده‌ایم.
وی ادامه داد: این قرارگاه در ستاد شکل گرفته و متناظر آن با تفاهم نامه‌هایی که با دستگاه‌های مختلف از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، بنیاد مسکن، جهاد سازندگی برای اجرا منعقد شده، ظرفیت‌ها را جمع آوری کرده‌ایم تا بتوانیم کار را کامل دنبال کنیم. همه ظرفیت‌هایی که به عنوان فعالیت‌های ما در بحث حوزه ملی مسکن است، در قرارگاه برنامه‌ریزی خواهد شد.
جعفری برنامه احداث نصب نو شهر‌های جدید در همگرایی با برنامه‌های توسعه کشور مبتنی با الگوی ایرانی اسلامی را دومین برنامه این شرکت خواند و گفت: محور سوم نیز برنامه و تدبیر توسعه شهرک‌سازی به عنوان رکن سوم نظام سکونتگاهی است.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه در راستای موضوع شهرک‌سازی و نهضت آن نیز به لطف خدا فعالیت‌های مطلوبی شکل گرفته است، اظهار کرد:‌ بر اساس ابلاغیه‌ای در این حوزه، ستاد شهرک‌سازی نیز باید فعال شود؛ از این رو به عنوان یکی از کارهای اصلی در سال ۱۴۰۱ بحث نهضت شهرک‌سازی را دنبال خواهیم کرد.
وی خطاب به وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:‌ ما به عنوان شهر جدید خاک تحویل می‌گیریم و شهر تحویل می‌دهیم. همچنین بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان پروژه‌های حمل و نقلی ریلی و آزادراهی داریم، که در راستای پروژه‌های زیر بنایی برخی موضوعات را در اولویت امور قرار دادیم که مترو بهارستان، پردیس و گلبهار و … و بحث بزرگراه‌ها، دسترسی‌ها و تونل‌ها را شامل می‌شود.
جعفری با اشاره به بزرگراه تبریز به شهر جدید سهند نیز گفت: شهروندان سهند از ما می‌خواهند تا آخر ماه رمضان درخصوص تکمیل این بزرگراه تدبیری کنیم، لذا مدیر حوزه حمل و نقل این کار بسیار سنگین و پر حجم را دنبال می‌کند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید،‌ حوزه اجتماعی و فرهنگی را یکی از حوزه‌های مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی خواند و عنوان کرد:‌ براین اساس نگاه هویت بخشی فرهنگی اجتماعی در قالب قرارگاه فرهنگی شهرهای جدید را فعال می‌کنیم و با دستگاه‌های متولی فعالیت‌های فرهنگی در حال آماده‌سازی تفاهم‌نامه هستیم.
وی از اعلام آمادگی این شرکت در راستای عملیاتی سازی ارائه پیوست مدل‌های فرهنگی-اجتماعی خبر داد و گفت: آمادگی آن را داریم در تمامی فعالیت‌هایی که در وزارتخانه است، پیوست مدل‌های فرهنگی-اجتماعی را ارائه دهیم و این ظرفیت را دنبال خواهیم کرد.
جعفری به بحث برنامه درآمد پایدار و تعدیل سرمایه‌گذاری با مشارکت مدنی اشاره و اظهار کرد: در جلسات متعددی که با مقام عالی وزارت راه و شهرسازی داشتیم،‌ تاکید وزیر بر اقتصاد محوری شهرها بود، لذا حوزه سرمایه و مشارکت‌ها و بحث مدیریت بهره‌وری زمین، اقتصاد مسکن و اقتصاد زمین را در دستور کار قرار دادیم تا انشاالله بتوانیم با ایجاد ظرفیت‌های خلق درآمد و خلق پول این امر را تحقق بخشیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به تشکیل کمیته اقتصاد شهری، گفت: همین ظرفیت را در بحث شهرها نیز انشاالله دنبال خواهیم کرد.
وی در خصوص برنامه تکمیل زیرساخت‌ها و خدمات زیربنایی در راستای پایدارسازی جمعیتی نیز عنوان کرد:‌ نهضت تولید ملی مسکن و تجربه مسکن مهر بسیار موفقیت‌آمیز بوده اما رضایتمندی زمانی است که بتوانیم زیرساخت‌ها را به صورت مطلوب در اختیار شهروندان قرار دهیم و این امر را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.
جعفری افزود: در بحث برنامه نهادسازی توسعه اجتماعی فرهنگی در شهرهای جدید، نگاه ما بحث افزایش احساس تعلق شهروندان به محیط شهر است که این را به عنوان یک اصل قرار داده‌ایم و در راستای شکل‌گیری هویت فضای شهری زیر فصل‌ها و اقدامات بسیاری را مدنظر داریم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، برنامه هوشمند سازی شهری و فرآیند مدیریت شهری بر پایه سامانه‌های فناوری را یکی از بحث‌های جدی این شرکت برشمرد و گفت:‌ به دنبال تولد شهرهایی هستیم که تمدن نوین اسلامی آنجا متولد شود و براساس تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری، مبنا را بر ایجاد شهرهایی قرار دادیم که بستر و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی باشند.
وی توسعه فعالیت‌های نوآورانه و مبتنی بر زیست بوم را یکی دیگر از محورهای فعالیت این شرکت خواند و اظهار کرد: یکی از بحث‌های جدی ما این است که ظرفیت‌سازی باید به تناسب زیست‌بوم هر منطقه صورت گیرد، از این‌رو بسترسازی و جذب سرمایه خارجی و توسعه فعالیت‌های نوآورانه بسیار حائزاهمیت است.
جعفری با تاکید براینکه برای شرکت عمران شهرهای جدید مبحث صنعتی سازی بسیار مهم است، گفت: در حال تنظیم تفاهمنامه‌ای هستیم که بتوانیم رویکردی که در شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت سازی مطرح است را به عنوان پایگاه در فضاهای شهری به منصه ظهور برسانیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، خاطرنشان کرد:‌ بحث آب خاکستری و بازچرخانی فاضلاب و موضوعاتی از این قبیل در افق ۱۴۰۱ ما تعریف شده است و بحث توسعه کارآفرینی، فضای کسب و کار و اشتغال بر محوریت شرکت‌های دانش بنیان نیز باید به عنوان یک ظرفیت در بحث‌های مدیریت شهرهای جدید قرار گیرد.
جعفری با تاکید براینکه باید انتظام بخشی به توسعه فضایی و ضابطه‌مندی ساخت و سازها در شهرهای جدید متناسب با الگوی ایرانی اسلامی باشد، گفت: معتقدیم باید شهر پایدار و تاب‌آور بسازیم، شهرسازی و معماری ایرانی اسلامی که خواسته مقام معظم رهبری است باید محقق شود و عدالت محوری را در تمامی فضاهای شهری داشته باشیم.
وی ادامه داد: یکی از بحث‌های جدی در حوزه هویت بخشی شهرها این است که دروازه‌های ورودی شهرها را طراحی می‌کنیم تا برای هویت سالیان آینده شهرها باقی بماند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، بحث تاب‌آوری شهری در مواجهه با مخاطرات انسانی را حائز اهمیت خواند و خاطرنشان کرد: تاب آوری یکی از بحث‌های جدی است که باید در فضای شهری داشته باشیم.
جعفری با تاکید براینکه باید میان مدیران در بخش‌های مختلف تعامل شکل گیرد، عنوان کرد: مقرر بود قرارگاه خدمت را در شهرها شکل دهیم که مدیران خدمت رسان در همه دستگاه‌ها در قرارگاه حضور یابند اما در حوزه قانونی مشکلاتی را شاهد هستیم.
وی نیاز به بازنگری ساختار سازمانی برای تحقق اهداف وزارت راه و شهرسازی را جدی خواند و گفت: در حوزه ساختار سازمانی نیاز به بازنگری ساختار سازمانی برای تحقق برنامه‌های وزارتخانه ملموس است و امیدوارم این موضوع تا پیش از پایان سال به نتیجه و جمع‌بندی برسد تا در سال آینده با یک ساختار سازمانی مناسب وارد شویم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، به بحث مسکن نیز اشاره و عنوان کرد: با همه توان در حوزه موضوعات فنی، شناسایی زمین، الحاقات، شهرسازی و موضوعاتی که در بحث شهرک‌سازی است درحال فعالیت هستیم و تحویل ۶۰۸ هزار واحد در نهضت ملی مسکن را متعهد شدیم که حدود ۱۰۰ هزار واحد از تعهدات گذشته است.
جعفری با بیان اینکه ۷۰۰ هزار واحد طی چهار سال را نظر گرفته‌ایم، گفت:‌ برخی از این ۷۰۰ هزار واحد را در شهرها و شهرک‌هایی است که هنوز مجوزهای آن صادر نشده و ۴۲۰ هزار واحد نیز در شهرهای جدیدی است که اکنون فعال است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید تصریح کرد: امروز ۷۱ هزار و ۷۰۰ واحد آماده کلنگ زنی است اما در حوزه نهضت ملی مسکن، شهرک‌سازی و زیرساخت‌ها و در بحث مسکن باید ۱۰ درصد باقیمانده از ۴۲ هزار واحد را به نتیجه برسانیم تا پرونده مسکن مهر را ببندیم.

زهرا خجسته شعار ۱۴۰۰/۱۲/۱۸

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری