کد خبر:10880
پ

برگزاری کارگاه‌های آموزش نخ‌ریسی برای ۱۳ هزار زن عشایر ایلام

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: ۱۳ هزار نفر از بانوان روستایی و عشایر استان در راستای افزایش کیفیت پشم تولیدی از آموزش‌های نخ‌ریسی برخوردار شده‌اند. محمدجواد خانزادی از برگزاری کارگاه‌های آموزش نخ‌ریسی برای ۱۳ هزار زن عشایر ایلام خبر داد و اظهار کرد: این آموزش‌ها با همکاری تشکل‌های تعاونی‌های امور عشایری برگزار می‌شود و پس از […]

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: ۱۳ هزار نفر از بانوان روستایی و عشایر استان در راستای افزایش کیفیت پشم تولیدی از آموزش‌های نخ‌ریسی برخوردار شده‌اند.

محمدجواد خانزادی از برگزاری کارگاه‌های آموزش نخ‌ریسی برای ۱۳ هزار زن عشایر ایلام خبر داد و اظهار کرد: این آموزش‌ها با همکاری تشکل‌های تعاونی‌های امور عشایری برگزار می‌شود و پس از آموزش‌های لازم در فاز اول برای تعداد ۳٠٠ نفر از این بانوان در قالب پروژه زنجیره‌ای «از پشم تا فرش» اشتغال ایجاد شده است.

وی افزود: راهبرد تکمیل زنجیره «از پشم تا فرش» طی سال جاری در فاز اول، ثبت سفارش ۸٠٠ تن پشم و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای تبدیل این میزان پشم به نخ مرغوب جهت تهیه فرش برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی عشایر توسط زنان توانمند و هنرمند عشایر در استان انجام می‌شود.

خانزادی هدف از اجرای این راهبرد را ایجاد اشتغال‌زایی و جلوگیری از خام‌فروشی پشم مرغوب استان دانست و اضافه کرد: این مهم موجب تشویق عشایر و روستاییان به تولید پشم و نخ باکیفیت‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: پشم‌چینی دام‌های سبک عشایر استان استان ایلام از اواخر اسفند تا اوایل اردیبهشت هر سال به صورت سنتی انجام می‌شود.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام تصریح کرد: عشایر استان ایلام یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک را در اختیار دارند و به طور میانگین سالانه ۱۶۰٠ تن پشم تولید می‌کنند.

خانزادی گفت: استان ایلام با وجود مراتع و علف‌زارهای غنی و توپوگرافی مطلوب، ظرفیت و شرایط گسترش دامپروری و دامداری را دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری