کد خبر:1426
پ

تهران نیازمند بازنگری در حوزه‌های ایمنی، هویت‌بخشی و پاسخگویی به نیاز شهروندان است

شهردار تهران بیان کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن امضا کردیم جای بخش خصوصی به عنوان پیشتاز این حرکت خالی است و باید دبیرخانه‌ای در معاونت معماری شهرداری داشته باشیم تا دائما در جهت انسجام و تحقق اهداف عالی حرکت کنیم. به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در همایش الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و […]

شهردار تهران بیان کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن امضا کردیم جای بخش خصوصی به عنوان پیشتاز این حرکت خالی است و باید دبیرخانه‌ای در معاونت معماری شهرداری داشته باشیم تا دائما در جهت انسجام و تحقق اهداف عالی حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در همایش الزامات، راهکارهای تولید، مانع زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران- دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰- ضمن تبریک میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز گفت: تهرانی که در کنار هم در آن زندگی می کنیم، نیازمند یک بازنگری است و به بازنگری ایمنی بخشی به شرایط تهران نیاز است؛ این شهر سه گسل مشا، شمال غرب و شهرری و ۱۲هزار بافت ناپایدار دارد و بازنگری اشاره شده از این منظر مهم است. 

وی افزود: از طرف دیگر باید نیاز شهروندان را با یک پاسخ معتبر جبران کنیم؛ نیاز انباشته شده مسکن در کشور بیش از ۱۰ میلیون است که سهم بالایی از آن به تهران بر می گردد؛ تعداد پروانه های صادر شده در تهران از سال ۹۰ به یک هفتم رسیده و باعث سختی در ساخت وساز و بالا رفتن اجاره بهای مسکن شده است، همچنین مسکن بخش زیادی از حقوق افراد را در بر می گیرد و قدرت خرید مسکن به ۶۶ تا ۷۰ سال رسیده است‌، بنابراین باید وارد ماجرا شویم و به این نیاز پاسخ دهیم. 

زاکانی ادامه داد: بعد سوم، بعد هویت شهری ما است؛ چهره شهر بی هویت است و همزمان با ایمنی بخشی و استحکام بخشی و حل نیازهای مردم، چهره شهر و زیبایی آن، معماری ایرانی اسلامی و هویت بخشی آن نیز برای ما مهم است؛ از این منظر نیازمند یک بازنگری و اقدام جهادگونه در تهران هستیم. 

شهردار تهران اضافه کرد: علاوه بر این نوع نگاه ما به مردم و بخش خصوصی نیز باید تغییر کند، رکن این تغییر و تحول باید مردم و بخش خصوصی قرار گیرند و در کنار آن همه اجزا و عناصر و نهادها باید تسهیل گری کنند؛ از همین رو در این نشست شرکت کردیم تا اراده این تغییر را اعلام کنیم و نزدیکترین راه را برای این تغییر در دستور کار قرار دهیم. 

وی اظهار کرد: در شهرداری قرارگاهی برای بحث مسکن ایجاد شد که هدف اولیه آن را بافت‌های ناپایدار قرار دادیم و باید در کنار آن از زمینها و امکانات شهر استفاده کنیم؛ زمانی در گذشته، شهرداری گره گشایی از زندگی مردم را نمی دید و نظرش این بود که با گذشت زمان و برای حل مشکلاتی مانند آلودگی هوا و ترافیک بهترین راه این است که به جای حل مشکلات، تهران را گران کند تا مردم مهاجرت معکوس کنند و پشیمان از تهران برگردند، اما این پیام مورد قبول مدیریت شهری فعلی نیست.

زاکانی با تاکید بر اینکه ما در این دوره به دنبال این هستیم که شهر را زیست پذیر و انسان مدار کنیم؛ یادآور شد: اگر سه گانه ای بین‌ شهر و شهروند و مدیریت شهری را در نظر بگیریم، باید برای شهروند هزینه کنیم و سایر اجزا باید در خدمت شهروند قرار بگیرند و باید برای تسهیل در زندگی مردم گام برداشته شود. 

شهردار تهران بیان کرد: اگر  امروز بحران جمعیت داریم، یکی از گلوگاه های افزایش جمعیت، حل مسکن است؛ ناایمنی که در بحث مسکن ها وجود دارد، ناشی از مشکل در ساخت ساز است؛ همچنین در بحث معیشت و اقتصاد خانوار نیز بحث مسکن نقطه مشترک است.  

وی با بیان اینکه اراده جدی در شهر و کشور در بحث مسکن شکل گرفته است، عنوان کرد: شهرداری نیز آهنگی در جهت پاسخ به این نیاز در تهران دنبال می‌کند که با آهنگ دولت همراستا است، در این مسیر توجه ما این است که از همه ظرفیت ها در دستگاهها استفاده‌ کنیم؛ آنچه مربوط به شهرداری است، حرکت در مسیر اخذ مجوزها و رفع معایب صدور پروانه و پیگیری ایجاد تسهیلات و امکانی است که شرایط ساخت وساز فعال شود. 

زاکانی خاطرنشان کرد: در تفاهم نامه ای که با بنیاد مسکن امضا کردیم جای حضور بخش خصوصی به عنوان پیشتاز این حرکت خالی است و باید باهم همکاری کنیم و دبیرخانه ای در معاونت معماری شهرداری داشته باشیم تا دائما در جهت انسجام و تحقق این اهداف عالی حرکت کنیم و باید با یک حرکت جدی و بر مدار نوسازی بافت فرسوده لکه گذاری هایی در نقاط مختلف شهر انجام دهیم.

شهردار تهران در پایان گفت: این تحول و مسکن سازی چون در سراسر کشور اتفاق می افتد ما را از مهاجرتهایی که ممکن است به تهران اتفاق بیفتد مصون می دارد و ساخت مسکن در سایر شهرها باعث می شود که مهاجرت ها به شهر تهران به شکل فزاینده رخ ندهد.  

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری