کد خبر:10917
پ

ثبت جهانی فرش دوروی ترکمن نیازمند عزم مسئولان است

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی فرش دوروی ترکمن در دست اقدام است، گفت: این امر نیازمند عزم جدی مسئولان‌ است. علی مستوفیان امروز یکشنبه یکم بهمن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اقدامات لازم برای ثبت جهانی فرش دوروی ابریشم خراسان شمالی که هنر دستان اقوام ترکمن راز و جرگلانی این استان […]

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی فرش دوروی ترکمن در دست اقدام است، گفت: این امر نیازمند عزم جدی مسئولان‌ است.

علی مستوفیان امروز یکشنبه یکم بهمن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اقدامات لازم برای ثبت جهانی فرش دوروی ابریشم خراسان شمالی که هنر دستان اقوام ترکمن راز و جرگلانی این استان به‌شمار می‌رود، در دست اقدام است.

وی افزود: مذاکرات لازم با استاندار خراسان شمالی و نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلسی شورای اسلامی انجام گرفته است و نیاز به عزم استانی دارد تا بتوانیم از سهمیه کشور در سال‌های آینده برای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل و شاخص‌های انتخاب مقاصد سفر آثار ثبت شده در فهرست یونسکو است، خاطرنشان کرد: خراسان شمالی با ثبت کاروان‌سرای رباط قلی به‌عنوان یک اثر غیرمنقول در فهرست جهانی یونسکو می‌تواند به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب شود.

مستوفیان ادامه داد: در همین راستا پرونده فنون و مهارت بافت قالی دوروی ترکمن در منطقه جرگلان که در فهرست ناملموس کشور نیز به ثبت رسیده، برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو پیشنهاد شده است.

وی گفت: در این خصوص مکاتبات لازم با دستگاه‌های ذی‌ربط، برگزاری جلسه با موزه فرش ایران، مستندسازی، حفاظت، استفاده از ظرفیت‌های نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی صورت‌گرفته و آمادگی خود را برای اینکه این اثر ظرفیت لازم را برای ثبت جهانی دارد، اعلام کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی افزود: شهرستان رازوجرگلان خاستگاه فرش دوروی ترکمنی در کشور است؛ این فرش منحصربه‌فرد که طرفدارانی از اقصی‌نقاط کشور و جهان دارد، ظرفیتی عظیم برای توسعه ظرفیت گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری