کد خبر:2762
پ

دیدار سفیر پرتغال با شهردار تهران

کارلوس کاستا نهوش سفیر کشور پرتغال در ایران با حضور در ساختمان شهرداری تهران با علیرضا زاکانی شهردار تهران دیدار و گفت و گو کرد. شهردار پایتخت در این دیدار با ابراز امیدواری نسبت به این موضوع که حضور سفیر پرتغال در ایران بتواند ظرفیت های دو کشور ایران و پرتغال را در کنار هم […]

کارلوس کاستا نهوش سفیر کشور پرتغال در ایران با حضور در ساختمان شهرداری تهران با علیرضا زاکانی شهردار تهران دیدار و گفت و گو کرد.

شهردار پایتخت در این دیدار با ابراز امیدواری نسبت به این موضوع که حضور سفیر پرتغال در ایران بتواند ظرفیت های دو کشور ایران و پرتغال را در کنار هم فعال کند، گفت: امیدوارم دو ملت ایران و پرتغال روز به روز و بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک شوند.

زاکانی با بیان اینکه پیشاپیش روز ملی پرتغال را تبریک عرض می کنم و بهترین ها را برای ملت و دولت پرتغال آرزو می کنم، افزود: بسیار خوشحالم که نظر سفیر محترم کشور پرتغال ناظر به پیوستگی و همکاری بین دو شهر لیسبون و تهران است. باید اعلام کنم ما مسیر خواهر خواندگی دو شهر تهران و لیسبون را دنبال می کنیم و در ماه آینده نیز این توفیق را داریم در نشستی میزبان مجموعه شهرهایی که با تهران خواهر خوانده هستند باشیم. به همین منظور از شهردار لیسبون نیز برای حضور در این نشست دعوت کردیم و امیدواریم شاهد حضور شهردار لیسبون باشیم.

وی با اشاره به تجارب لیسبون در بخش حمل و نقل پاک تصریح کرد: یکی از موضوعات جدی ما حمل و نقل است که به عنوان یک سرفصل می تواند مورد دقت و توجه باشد و از تجربیات و ظرفیت های دو شهر تهران و لیسبون بهره برد.

شهردار تهران بیان کرد:موضوعات زیست محیطی، پسماند و خدمات شهری نیز از دیگر بخش هایی است که می توانیم در آن ها تجارب خود را به اشتراک بگذاریم و علاقه مند به افزایش سطح روابط خود هستیم.

زاکانی با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی ادامه داد: فراتر از حوزه اقتصادی و زیست محیطی، موضوعات فرهنگی نیز برای ما مهم است و از ارتباط و تعامل در حوزه فرهنگ و سینما استقبال می کنیم.

وی تصریح کرد:یکی از ویژگی های شهر تهران ظرفیت بالای این کلانشهر در حوزه سینما و گردشگری است. تهران ظرفیت های بی نظیری در حوزه های گردشگری، موزه و آثار باستانی دارد که این ظرفیت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

شهردار تهران بیان کرد: آثار باستانی پیدا شده در تهران نشان می دهد تهران قدمتی ۷ هزار ساله دارد و بسیار خوشحال می شویم امکانی برای بالا بردن خدمات گردشگری بین دو کشور فراهم شود.

وی تصریح کرد: برای ما علاقه مندی های متعددی وجود دارد تا بتوانیم از این طریق روابط دو کشور ایران و پرتغال را افزایش دهیم و خارج از تحریم های ظالمانه راه های مختلفی وجود دارد که می تواند موجب دستیابی به این اهداف شود.

شهردار تهران با بیان این مطلب که ۵۰۰ دانشجوی ایرانی در پرتغال مشغول به تحصیل هستند، بیان کرد: امیدوارم بتوانیم در سطوح مختلف به ویژه سطوح علمی همکاری داشته باشیم و حضور این تعداد دانشجوی ایرانی در پرتغال می تواند امکانی را برای ما فراهم کند تا تعاملات گسترش پیدا کند زیرا این موضوعات برای ما دارای اهمیت است.

زاکانی ادامه داد: ملت ما ملت علم دوست است و و قائل به این موضوع هستیم که علم و دانش بزرگی و افتخار برای ملت ها ایجاد می کند.

در ادامه این دیدار کارلوس کاستا نهوش سفیر کشور پرتغال در ایران با اشاره به روابط سیاسی بین دو کشور گفت: ما به گفتمان سیاسی اعتقاد داریم و مسیر درست این است که به گفتمان سیاسی خود ادامه دهیم.

کاستا نهوش ادامه داد: در حوزه مسایل فرهنگی و هنری می توان همکاری مشترک داشت و در ادامه همکاری ها امیدواریم با همکاری دو دانشگاه تهران و علامه طباطبایی امکان ایجاد دپارتمان زبان پرتغالی فراهم شود.

وی بیان کرد: دیپلماسی ورزش می تواند یک تصویر مثبت برای هر کشور در کشورهای دیگر ایجاد کند.

کاستا نهوش ادامه داد: در زمینه همکاری مشترک بین شهرداری های تهران و لیسبون می توان صحبت کرد که از نظر من حمل و نقل می تواند یکی از موضوعات فی ما بین باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری