کد خبر:10665
پ

ساماندهی سگ‌های بلاصاحب به صورت منظم در حال انجام است

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز با تاکید بر اینکه شهروندان از غذارسانی و دخالت در زنجیره غذایی سگ‌ها خودداری کنند، گفت: ساماندهی‌ سگ‌ها بلاصاحب به طور منظم در حال انجام و شرایط برای همکاری حامیان حیوانات در سایت صفیره نیز فراهم است. محمود ثابت‌قدم اظهار کرد: در گذشته بر اساس دستورالعمل‌های موجود برای کنترل […]

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز با تاکید بر اینکه شهروندان از غذارسانی و دخالت در زنجیره غذایی سگ‌ها خودداری کنند، گفت: ساماندهی‌ سگ‌ها بلاصاحب به طور منظم در حال انجام و شرایط برای همکاری حامیان حیوانات در سایت صفیره نیز فراهم است.

محمود ثابت‌قدم اظهار کرد: در گذشته بر اساس دستورالعمل‌های موجود برای کنترل سگ‌های بلاصاحب با کشتار آن‌ها جمعیتشان را کنترل می‌کردند اما با ابلاغ دستورالعمل جدید، کارگروه ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در کشور، استان و شهرستان با حضور ارگان‌های مختلف تشکیل شده است و بر اساس شرایط منطقه و شهر تصمیمات مختلفی برای ساماندهی و کنترل این سگ‌ها گرفته می‌شود.

وی افزود: بر اساس تصمیمات کارگروه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب مسئولیت عملیات زنده‌گیری بر عهده شهرداری، نگهداری و پناهگاه آن‌ها با سازمان‌های حمایت از حیوانات است اما در صورتی که حامیان در هر صورت توانایی تأمین پناهگاه را نداشته باشند، شهرداری‌ها مکلف به ایجاد یک مرکز موقت برای این سگ‌ها می‌شود تا عملیات ساماندهی و نگهداری از سگ‌ها انجام شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده شهرداری اهواز در دوره‌ی جدید مدیریت شهری عملیات زنده‌گیری را با تیم‌های آموزش دیده توسط مناطق هشت گانه انجام می‌دهد و به پناهگاهی که جهت نگهداری و ساماندهی آن‌ها در سایت صفیره احداث شده است منتقل می‌شوند، با این حال افرادی که حامی حیوانات هستند می‌توانند درخواست دهند و بر اساس دستورالعمل از سگ‌ها نگهداری کنند.

ثابت‌قدم با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی سگ‌ها در اهواز تاکید کرد: با تلاش‌انجام شده جمعیت سگ‌ها نسبت به سال‌های گذشته بسیار کاهش پیدا کرده با این حال این امر سبب نمی‌شود فعالیت‌ها کاهش پیدا کند و از آنجایی که موجود زنده هستند و قابلیت جابه‌جابی و تولید مثل دارد باید روند ساماندهی تداوم داشته باشد با این حال امکان صفر شدن جمعیت این سگ‌ها وجود ندارد بلکه باید تعداد آنها کنترل شود.

وی تاکید کرد: این سگ‌ها جزئی از خلقت و تنظیم کننده اکوسیستم منطقه هستند که حق زندگی دارند اما با دخالت و دلسوزی‌های شهروندان در سال‌های گذشته با انجام غذارسانی، تکثیر و پرورش این سگ‌ها باعث افزایش جمعیت سگ‌ها در مقابل سایر گونه‌های حیوانات شده‌اند به گونه‌ای که به همین دلیل برخی گونه‌ها که در زنجیره غذایی سگ هستند در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: همه‌ی شهروندان باید قانون مداری را سرلوحه کار خود قرار دهند، و از غذا رسانی و دخالت در زنجیره غذایی سگ‌ها خودداری کرده و اگر تمایلی به همکاری و کمک در این حوزه هستند شرایط در سایت صفیره مهیا است و آمادگی لازم در این خصوص وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری