کد خبر:10047
پ

شناسایی پتانسیل‌ها و آسیب‌های موجود در قانون درآمدهای پایدار

شهردارمشهد با اشاره به اهمیت تأمین مالی پروژه‌های شهری گفت: پتانسیل‌ها و آسیب‌های موجود در قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که تاکنون مغفول مانده از سوی معاونت‌های مالی و اقتصادی و کمیسیون مالی و اقتصاد شهری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای کشور شناسایی و راهکارهای مناسب ارائه شود. محمدرضا قلندرشریف در افتتاحیه هفتاد و هشتمین نشست کمیسیون مالی […]

شهردارمشهد با اشاره به اهمیت تأمین مالی پروژه‌های شهری گفت: پتانسیل‌ها و آسیب‌های موجود در قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که تاکنون مغفول مانده از سوی معاونت‌های مالی و اقتصادی و کمیسیون مالی و اقتصاد شهری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای کشور شناسایی و راهکارهای مناسب ارائه شود.

محمدرضا قلندرشریف در افتتاحیه هفتاد و هشتمین نشست کمیسیون مالی و اقتصاد شهری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد با محکوم کردن جنایات رژیم منحوس صهیونیستی و آرزوی پیروزی برای جبهه مقاومت افزود: معتقدیم حوزه مالی و اقتصادی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های شهرداری‌های کشور است.

وی بابیان اینکه حوزه شهرسازی و معماری نیز در شهرداری‌ها نقش ویژه‌ای در بحث درآمدی دارد اظهار کرد: اما دراین میان حوزه مالی و اقتصادی نقش مغز متفکر مباحث مالی رادارند و انسجام‌بخشی، شفافیت مالی و …که بسیار مهم است بر عهده این دو حوزه است.

شهردارمشهد اضافه کرد: در بحث قانون درآمدهای پایدار که مصوب و ابلاغ‌شده است شاید پتانسیل‌های وجود داشته باشد که هنوز شناسایی نشده که کمیسیون مالی و اقتصادی مجمع کلان‌شهرها باید این پتانسیل‌ها را در کمیته‌های خود رصد و شناسایی کرده و عملیاتی کند.

قلندر با اشاره به اینکه بعد از جدا شدن درآمدهای شهرداری‌ها از دولت در دهه ۷۰ و پس از حدود سه دوره پیگیری بالاخره قانونی برای کسب درآمدهای پایدار به تصویب رسیده است خاطرنشان کرد: شاید پتانسیل‌هایی دراین قانون وجود دارد که هنوز کامل شناسایی نشده باشد، اما درمجموع این قانون اختیارات شورای های اسلامی شهر و شهرداری‌ها را کاهش داد و محدودیت‌هایی را در حوزه‌های درآمدی ایجاد کرد که این موضوع نگرانی‌هایی به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: با توجه به این نگرانی‌ها شاید این قانون نیاز به اصلاحاتی داشته باشد که کمیسیون مالی و اقتصادی مجمع کلان‌شهرها باید موارد را از طریق معاونت‌های مالی و اقتصادی شهرداری‌ها و کمیته‌های کمیسیون شناسایی، آسیب‌شناسی و برای رفع آن پیشنهادات خود را ارائه دهند.

شهردارمشهد بابیان اینکه شناسایی آسیب‌ها و ضعف‌های موجود در قانون درآمدهای پایدار یک بخش از مسئله است اظهار کرد: این موضوع بخشی دیگری هم دارد و آن پتانسیل‌های موجود در قانون درآمدهای پایداراست که تاکنون مغفول مانده است و باید موردتوجه قرار بگیرد.

قلندر در ادامه گفت: در حوزه مباحث اقتصادی یکی از نقاط نجاتی که در قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها وجود دارد بحث سرمایه‌گذاری است که می‌تواند منابع مالی مناسبی را برای شهردارها ایجاد کند.

وی افزود: اما متأسفانه در همین قانون محدودیت‌هایی برای انتخاب سرمایه‌گذاران ایجادشده است که این موضوع نیز نیاز به اصلاح دارد.

شهردارمشهد با اشاره به اینکه مگر می‌شود سرمایه‌گذار را از طریق مناقصه انتخاب کرد گفت: سرمایه‌گذاری که برای یک پروژه اعلام آمادگی می‌کند برای آن برنامه دارد و نباید با برگزاری جلسات مختلف،زمان‌بر و غیرمنطقی سرمایه‌گذار را درگیر روندهای پیچیده، اداری و کارشناسی نشده کنیم.

قلندر اضافه کرد: اگر حوزه اقتصادی و مالی شهرداری‌ها بخواهند درگیر چنین روندی برای جذب سرمایه‌گذار بشوند قطعاً دچار مشکل خواهند شد، البته شهرداری مشهد با همکاری دستگاه‌های نظارتی کارهایی دراین زمینه انجام داده است اما به‌هرحال این مسئله باید حل شود.

وی ادامه داد: درمجموع نشست‌های کمیسیون مالی و اقتصادی مجمع کلان‌شهرهای کشور باید جلساتی جهت همفکری،تعامل ،هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی جهت رفع مشکلات شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری کلان‌شهرها باشد زیرا شهرداری‌های سایر شهرها به اقدامات کلان‌شهرها نگاه می‌کنند که چه اتفاقاتی در حوزه‌های درآمدی،سرمایه‌گذاری و اقتصادی برای آن‌ها افتاده و ایده‌هایشان را از کلان‌شهرها می‌گیرند.

شهردارمشهد با اشاره به اینکه تاکنون پیگیری‌های متعددی که طی سالیان گذشته در خصوص بحث مدیریت واحد شهری انجام‌شده به نتیجه نرسیده است گفت: آخرین مورد پیگیری هم مربوط به هفته گذشته بود که متأسفانه در مجلس با مخالفت نماینده دولت و نمایندگان مجلس بحث مدیریت یکپارچه شهری که در کمیسیون تلفیق برای برنامه هفتم توسعه درنظرگرفته شده بود حذف شد.این در حالی است که مدیریت یکپارچه شهری برای پیشبرد مناسب کارها امری الزام‌آور است.

قلندر افزود: هرچند از زمانی که شوراهای اسلامی شهر تشکیل‌شده باوجود همه مشکلات در حوزه خدمات‌رسانی،اجرای پروژه‌های مختلف شهری در جلب رضایت مردم تأثیرگذار بوده است. اما با به این حال به مدیریت یکپارچه شهری نیازاریم.

وی اضافه کرد: البته در شهرها با تعاملات محلی که وجود دارد به‌نوعی این مدیریت یکپارچه هست اما این نگرانی وجود دارد که با قانونی ناقص و ابتر وظایفی دیگری به دوش شهرداری‌ها گذاشته‌شده و وبال گردن شهرداری‌ها شود بدون اینکه مدیریت واحد شهری که مدنظر است محقق شود،لذا این موضوع نیز از سوی کمیسیون مالی و اقتصادی مجمع کلان‌شهرهای کشور باید موردتوجه قرارگرفته و پیگیری شود.

شهردارمشهد در ادامه گفت: درمجموع باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که شهرداری‌ها ویترین نظام جمهوری اسلامی هستند و اقدامات آن‌ها بر جلب رضایت مردم تأثیر بسیار زیادی دارد. بر همین اساس باید به‌صورت ویژه به مردم خدمت‌رسانی و رضایت آن‌ها را افزایش دهیم و به این نکته توجه داشته باشیم که خدمات‌رسانی مناسب در افزایش رضایت مردم و مشارکت بیشتر آن‌ها در انتخابات تأثیر مستقیمی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری