کد خبر:9661
پ

مباحث بافت تاریخی شیراز پیگیری می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بافت تاریخی شیراز موضوع مورد تاکید مقام عالی وزارت میراث فرهنگی است که اقدامات آن به صورت ویژه از سوی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارتخانه به صورت مستقیم در حال پیگیری است. میثم آسوپا امروز […]

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بافت تاریخی شیراز موضوع مورد تاکید مقام عالی وزارت میراث فرهنگی است که اقدامات آن به صورت ویژه از سوی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارتخانه به صورت مستقیم در حال پیگیری است.

میثم آسوپا امروز چهارشنبه نوزدهم مهر در حاشیه میز ارتباطات مردمی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهار کرد: هدف اصلی از حضور در استان فارس پاسخگویی به سوالات مردم و رفع مشکلات در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است تا بتوان با ارتباط مستقیم مسائل آن‌ها رفع شود.

وی افزود: مسائل در دو حوزه اصلی بررسی می‌شود که حوزه اول درون وزارت خانه است که مشکل در ستاد مطرح و تصمیم نهایی اعلام می‌شود. همچنین برای موضوعات بین دستگاهی و خارج از وزارتخانه که با دستگاه‌های اجرایی هم عرض است، ارتباط برقرار خواهیم کرد و راه حل مورد نظر را پیشنهاد خواهیم داد و با برگزاری جلسات شورای حل مسأله به صورت مشترک تصمیم‌گیری انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت میراث فرهنگی گفت: بیشترین موارد مطرح شده از سوی مراجعه‌کنندگان در استان در دو حوزه میراث و گردشگری است که در حوزه میراث، موضوع طرح‌های تفصیلی و بافت تاریخی و در حوزه گردشگری نیز بیشترین موضوعات مرتبط با دستگاه‌های اجرایی همچون جهاد کشاورزی و شهرداری ها است که وظیفه استعلامات، صدور پروانه و تغییر کاربری را به عهده دارند.

وی تصریح کرد: امتیاز بزرگ استان فارس آن است که با هر قدمی که در فارس برداشته می‌شود یک بنای تاریخی و یک نقطه تاریخی پیدا می‌شود که ارزش میراثی بالا دارد که شاید در استان‌های دیگر نباشد. از سوی دیگر نیروی انسانی و شرایط استان به گونه‌ای است که پاسخگوی شرایط استان نیست و متأسفانه در سال‌های قبل و ادوار گذشته تدبیری برای این موضوع انجام نشده است.

آسوپا با اشاره به اینکه در حال حاضر با ضعف کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از آثار تاریخی مواجه هستیم و جذب نیرو در همه استان‌های کشور انجام نشده است، خاطر نشان کرد: مقام عالی وزارت میراث تأمل و تلاش ویژه‌ای بر این موضوع داشتند تا این مسأله رفع شود.ضرورت دارد تا بخش‌های دیگر دولتی بویژه سازمان اداری و استخدامی کشور به این حوزه اهتمام ویژه‌ای داشته باشد تا بتوانیم ضعف نیروی انسانی را جبران کرد. در حال حاضر در تمام استان‌های کشور تمام نیروهای حفاظت از آثار و بناهای تاریخی با جان و دل پای کار هستند.

مباحث بافت تاریخی شیراز به شکل ویژه از سوی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی پیگیری می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت میراث فرهنگی اظهار کرد: یکی دیگر از تأکیدات مهم مقام عالی وزارت میراث فرهنگی در خصوص بافت تاریخی شیراز است که در این خصوص موضوعات به صورت ویژه از سوی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارتخانه به صورت مستقیم در حال پیگیری است.

آسوپا خاطر نشان کرد: به جریان افتادن موضوع بافت تاریخی نیازمند اقدامات اولیه است که بایستی الزاماً انجام شود تا نتیجه لازم به دست آید لذا بخش‌های قانونی، طرح تفصیلی و سایر موارد مرتبط با دستگاه‌های اجرایی به صورت جدی پیگیری می‌شود.

وی افزود: یکی از مشکلات جدی که در خصوص موضوع بافت تاریخی با آن مواجه هستیم بودجه‌ تخصیص یافته برای مرمت و احیا بافت تاریخی بسیار پائین است لذا پیشبرد کار بسیار دشوار است.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت میراث فرهنگی تأکید کرد: نگاه وزارتخانه به این سمت و سو است تا از ظرفیت دوستداران میراث فرهنگی استفاده شود. چرا اگر بتوانیم این زمینه را تسهیل کنیم تا مردم خودشان در این حوزه فعال باشند بسیار اثرگذار خواهد بود.

آسوپا همچنین در خصوص روند صدور مجوزها مرتبط با این حوزه، اظهار کرد: اساس روند صدور مجوزها در دولت بر آن است تا صدور مجوزها هر چه سریع‌تر انجام شود که این موضوع در وزارت میراث تحقق یافته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری