کد خبر:9015
پ

مدیرکل املاک شهرداری تبریز: آغاز به کار حمام تاریخی نوبر با کاربری فرهنگی و هنری

مدیرکل املاک شهرداری تبریز از تحویل سرقفلی حمام تاریخی نوبر به شهرداری خبر داد و گفت: مجموعه حمام نوبر با کاربری فرهنگی و هنری آغاز به کار خواهد کرد. هادی بدری اظهار کرد: شهرداری تبریز سرقفلی این مکان تاریخی را برای احیای مجدد اخذ کرده است.وی این اقدام را در راستای تاکید شهردار تبریز در […]

مدیرکل املاک شهرداری تبریز از تحویل سرقفلی حمام تاریخی نوبر به شهرداری خبر داد و گفت: مجموعه حمام نوبر با کاربری فرهنگی و هنری آغاز به کار خواهد کرد.

هادی بدری اظهار کرد: شهرداری تبریز سرقفلی این مکان تاریخی را برای احیای مجدد اخذ کرده است.
وی این اقدام را در راستای تاکید شهردار تبریز در خصوص حفظ ابنیه تاریخی دانست و افزود: پس از سال‌ها رکود و عدم تعریف کاربری برای این حمام تاریخی، طی هماهنگی‌های انجام یافته شهرداری تبریز مراحل اداری این اقدام را انجام داده است.
مدیرکل املاک شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: در حال حاضر حمام تاریخی نوبر برای برگزاری گالری‌های هنری، مراسم ادبی، برنامه‌های فرهنگی و غیره به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز تحویل داده شده است.
بدری افزود: در مدت زمان تعطیلی این مجموعه تاریخی شهرداری تبریز برای جلوگیری از هر گونه آسیب و تصرف از این مجموعه نگهبانی داشت.
وی گفت: حمام نوبر یکی از باشکوه‌ترین بناهای ایرانی به جای مانده از دوره قاجاریه در تبریز است، این اثر در تاریخ یکم آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مدیرکل املاک شهرداری تبریز افزود: این حمام تاریخی با مساحت تقریبی ۷۰۰ مترمربع، حدود ۱۵۰ سال پیش توسط معماری به نام بالاکاظم از اهالی قره آغاج ساخته شد و با توسعه شهر تبریز و تخریب دروازه قدیمی، در مرکز شهر قرار گرفت.
بدری اضافه کرد: حمام نوبر دارای دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه است؛ سربینه یا رختکن حمام فضایی بزرگ با قاعده هشت ضلعی است که بخش میانی آن طاق‌بندی شده و گنبد روی هشت ستون سنگی استوار است، علاوه بر این، حوضی هشت گوشه نیز در وسط این بخش قرار دارد که گرداگرد آن با سکوهایی احاطه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری