کد خبر:8508
پ

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم: لزوم کاهش شعاع دسترسی شهروندان به پارکینگ

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: سیاست‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز پارکینگ باید به‌گونه‌ای باشد که شعاع دسترسی شهروندان به پارکینگ کاهش یابد. رضا خانه‌زاد یزدی با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری برای نحوه اجرای نهضت پارکینگ در شهرداری قم، اظهار کرد: وقتی یک نقطه را به پارکینگ طبقاتی تبدیل می‌کنیم، تا شعاعی نمی‌توانیم پارکینگ دیگری […]

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: سیاست‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز پارکینگ باید به‌گونه‌ای باشد که شعاع دسترسی شهروندان به پارکینگ کاهش یابد.

رضا خانه‌زاد یزدی با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری برای نحوه اجرای نهضت پارکینگ در شهرداری قم، اظهار کرد: وقتی یک نقطه را به پارکینگ طبقاتی تبدیل می‌کنیم، تا شعاعی نمی‌توانیم پارکینگ دیگری ایجاد کنیم، چراکه تمام انرژی و هزینه شهرداری صرف آن نقطه شده است.

وی ادامه داد: در نقاطی که جاذب سفر است، برای این موضوع لازم است که اقدامات ویژه‌تری انجام شود، اما اینکه در یک محور به پارکینگ طبقاتی بسنده کنیم و گمان کنیم معضل پارکینگ حل‌شده است، صحیح نیست.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به اینکه به‌جای اینکه در یک محور یک پارکینگ طبقاتی ایجاد کنیم، می‌توانیم چند پارکینگ روباز با متراژهای ۸۰۰ تا هزار مترمربع ایجاد کنیم، اضافه کرد: این در حالی است که برای پارکینگ طبقاتی به عددی به حدود دو هزار مترمربع نیاز داریم.

وی ادامه داد: بر اساس فرهنگ شهروندی که در شهر قم قالب است، چندان متداول نیست که شهروندان بخواهند از تمام طبقات پارکینگ‌های طبقاتی استفاده کنند.

خانه‌زاد یزدی تاکید کرد: این موضوع شاید دور از ذهن باشد که شما در طبقه پنجم یک ساختمان خودروی خود را پارک کنید و بعد با آسانسور از ساختمان خارج شوید تا به امور روزمره برسید.

وی تصریح کرد: وقتی پارکینگ‌های کوچک و متوسط را در شهر احداث می‌کنیم، می‌توانیم شعاع دسترسی مردم به این مکان‌ها را کاهش دهیم، درنتیجه رضایت‌مندی و استقبال مردم بالاتر خواهد رفت.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به برگزاری جلسات منظم برای شناخت اراضی مستعد پارکینگ در سطح شهر قم ادامه داد: محاسبه بانک املاک در حوزه پارکینگ در شهرداری قم از سال گذشته آغاز شده بود که با رویکرد پارکینگ‌های موضعی با مساحت متوسط در حال ادامه است.

وی اضافه کرد: چند پروژه پارکینگ طبقاتی مانند خیابان امام خمینی (ره) و میدان ارتش در حال اجرایی شدن است که به این ظرفیت‌ها اضافه خواهد شد.

خانه‌زاد یزدی با اشاره به ظرفیت خالی در پارکینگ‌های موجود، گفت: این مشکل به دلیل قوی نبودن اعمال قانون در شهر قم است. اگر اعمال قانون قوی باشد، دیگر پارک دوبل و پارک‌های غیرمجاز نخواهیم داشت و مردم به دنبال پارکینگ خواهند بود.

وی افزود: فاصله میان قیمت زمین و قیمت حذف پارکینگ زیاد است، لذا حذف پارکینگ منجر به ساخت یک پارکینگ نخواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری