کد خبر:4317
پ

موزه تشریفات کشور در یزد افتتاح شد

نخستین موزه تشریفات نهادهای دولتی و شهرداری‌های کشور با نمایش هدایای شهرهای خواهرخوانده یزد به بهره‌برداری رسید. مراسم افتتاح نخستین موزه تشریفات کشور امروز سه‌شنبه هشتم شهریورماه در ساختمان شهرداری یزد و با حضور قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد. حامد سلطانی مدیر امور بین‌الملل شهرداری یزد در این مراسم گفت: تعامل […]

نخستین موزه تشریفات نهادهای دولتی و شهرداری‌های کشور با نمایش هدایای شهرهای خواهرخوانده یزد به بهره‌برداری رسید.

مراسم افتتاح نخستین موزه تشریفات کشور امروز سه‌شنبه هشتم شهریورماه در ساختمان شهرداری یزد و با حضور قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

حامد سلطانی مدیر امور بین‌الملل شهرداری یزد در این مراسم گفت: تعامل و ارتباط میان شهرهای خواهرخوانده یکی از مقوله‌های بسیار مهم در حوزه‌های مختلف است

وی با بیان اینکه در ساختمان این موزه تلاش شده است از سه سبک معماری سنتی، کلاسیک و مدرن استفاده شود و به همین دلیل جذابیت خاصی به نمای دیوار داده است، گفت: در بخشی از این موزه، با استفاده از سازه‌های چوبی، نمایی از کویر یزد ایجاد شده و بخشی از اشیای نمایشگاه در این قسمت قرار گرفته است.

مدیر امور بین‌الملل شهرداری یزد تصریح کرد: در موزه تشریفات دیوارنگاره‌ای گچی، برگرفته از طرح‌های مرتبط با آئین و رسوم و معماری سنتی و توسعه‌یافته یزد به‌کار گرفته شده است که در نوع خود منحصربه‌فرد است.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه اشیای هدیه شده از شهرهای خواهرخوانده یزد گردآوری و نگهداری شده است، افزود: تعدادی از این اشیا توسط ادارات و نهادها نگهداری می‌شد که با تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته از جمله با استانداری یزد، این اشیا تحویل شهرداری شد تا در این موزه نگهداری شود.

ابوالقاسم محی‌الدینی شهردار یزد در آئین افتتاحیه موزه تشریفات شهرداری یزد گفت: با توجه به اینکه موزه تشریفات به صورت رسمی به بهره‌برداری رسیده است، تمام آثار موجود در این موزه با رعایت استانداردهای موزه‌ها نگهداری می‌شود.

ابوالقاسم محی‌الدینی با اشاره به اینکه در کشور چنین موزه‌ای در نهادهای دولتی وجود ندارد، اظهار کرد: این موزه در راستای معرفی و تقویت ارتباطات خواهرخواندگی ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: تا پیش از این هیچ برنامه و ضابطه‌ای برای نگهداری اصولی و استاندارد هدایای ارسال و تحویل شده شهرهای خواهرخوانده کشور وجود نداشت، اما در حال حاضر با افتتاح این موزه، تمام آثار متناسب با استانداردهای روز جهانی نگهداری می‌شود.

شهردار یزد خاطرنشان کرد: امروزه موزه‌ها در جهان از جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای برخوردار هستند و به همین دلیل شهرداری یزد برای حفاظت از آثار و معرفی هرچه بیشتر آنها به شهروندان اقدام به راه‌اندازی موزه کرده است.

وی با اشاره به اینکه موزه‌های دیگری نیز در برنامه کاری شهرداری یزد قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها دامنه وظایف بسیار گسترده‌ای دارند که یکی از مهمترین آنها در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است.

محی‌الدینی تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های شاخص و بارز شهر یزد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که منجر به ثبت بافت تاریخی یزد در فهرست جهانی یونسکو شد، توجه به مباحث مرتبط با این حوزه به صورت ویژه در دستور کار شهرداری یزد قرار گرفته است.

شهردار شهر میراث جهانی یزد ادامه داد: توسعه ارتباطات خواهرخواندگی با انجام پیمان‌های جدید با چند شهر یکی از برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار گرفته است و مراحل تفاهم‌نامه با شهرهایی از جمله کربلای معلی، خجند و دیگر شهرها به پایان رسیده است و در آینده‌ای نزدیک شاهد امضای این تفاهم‌نامه‌ها هستیم.

نازنین فرضی زاده ۱۴۰۱/۶/۸

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری