کد خبر:7853
پ

نخستین آزمایشگاه علت‌‎یابی حریق غرب آسیا در اصفهان افتتاح شد

نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا امروز (یکشنبه) با حضور مدیران شهری و استانی و مدیران عامل سازمان‌های آتش‌نشانی کلان‌شهرهای کشور، در اصفهان به بهره‌برداری رسید. به گزارش افتخار میهن به نقل از ایمنا، نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا به همت شهرداری اصفهان، امروز _یکشنبه دهم اردیبهشت‌ماه_ در حالی افتتاح شد که تنها پنج […]

نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا امروز (یکشنبه) با حضور مدیران شهری و استانی و مدیران عامل سازمان‌های آتش‌نشانی کلان‌شهرهای کشور، در اصفهان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش افتخار میهن به نقل از ایمنا، نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا به همت شهرداری اصفهان، امروز _یکشنبه دهم اردیبهشت‌ماه_ در حالی افتتاح شد که تنها پنج کشور در جهان چنین دستاوردی دارند.

افتتاح نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق در حاشیه برگزاری نمایشگاه تجهیزات ایمنی و خدمات نجات و امداد، ادوات و خودروهای سبک و سنگین و موتورهای چهارچرخ برگزار شده است.

راه‌اندازی آزمایشگاه علت‌یابی حریق، کاهش جرایم آتش سوزی عمدی را به دنبال دارد

شهرام تنگستانی‌نژاد، نماینده دانشگاه اصفهان در آزمایشگاه حریق در آئین افتتاح نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا در اصفهان اظهار کرد: وجود آزمایشگاه علت‌یابی حریق برای اصفهان یک ضرورت است، اگر این اقدام دیرتر انجام شود، با معضلاتی در زمینه آتش نشانی روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: با توسعه علم و تکنولوژی شاهد انواع جرایم پیشرفته علمی هستیم که کشف آنها نیازمند به کارگیری راهکارهای علمی کشف جرم است.

وجود آزمایشگاه علت یابی حریق، به کشف جرایم مربوط به حیطه آتش سوزی‌های عمدی و دستگیری عوامل جرم کمک می‌کند.

نماینده دانشگاه اصفهان در آزمایشگاه حریق با بیان اینکه فعالیت این آزمایشگاه در قالب ارسال شواهد به آزمایشگاه، تجزیه‌وتحلیل شواهد و کشف علل حریق است، تصریح کرد: عدم کشف بعضی جرایم نوین، باعث گستاخی مجرمان شده است، در این راستا تشخیص سریع جرم در این آزمایشگاه منجر به پیشگیری از تکرار جرایم و افزایش ایمنی شهروندان خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه کشورها با انواع جرایم نوین از جمله جرایم سایبری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان کرد: طبق آمار اعلام شده خسارت ناشی از تخلفات و جرایم سایبری، هشت هزار میلیارد دلار در سال است و در حال حاضر این تخلفات افزایش پیدا کرده است؛ همانگونه که با سیستم‌های تشخیص جرم سایبری می‌توان با جرایم سایبری مقابله کرد و اینگونه جرم‌ها را کاهش داد، با راه انداری آزمایشگاه علت یابی حریق هم می‌توان در سریع‌ترین زمان علت حریق را مشخص و عمدی یا اتفاقی بودن آن را تعیین نمود.

تنگستانی‌نژاد تاکید کرد: مدیریت شهری اصفهان با آینده‌نگری در آتش‌نشانی با افتتاح نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق اقدام به‌موقعی انجام داد تا از ایجاد تخلفات آتش سوزی‌های عمدی جلوگیری کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نمونه چنین آزمایشگاهی در آمریکا و چند کشور اروپایی وجود دارد، بنابراین این آزمایشگاه در خاورمیانه نظیر ندارد، گفت: این آزمایشگاه با استانداردهای جهانی احداث شده، از این‌رو شایسته است از همه نیروهای آتش‌نشانی که بسیار متبحر هستند و استعداد و توانایی زیادی دارند، تشکر کرد.

وی تاکید کرد: این آزمایشگاه جزو آزمایشگاه‌های شیمی جنایی است و راه‌اندازی به‌موقع این آزمایشگاه به نتایج خوبی در جلوگیری از جرایم و تخلفات آتش سوزی‌های عمدی منجر می‌شود.

نقش ممتاز اصفهان در کنترل و مدیریت حوادث کشور

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در سخنانی اظهار کرد: در قانون مدیریت بحران کشور ۵۳ مخاطره قابل وقوع در کشور شناسایی شده است که ۴۲ مخاطره از آنها امکان وقوع در استان اصفهان را دارد.

وی افزود: در این راستا طرح مطالعاتی شناسایی، برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌ها و تاکتیک‌های لازم در قالب اجرای طرح پیشگیری و کنترل بحران در استان در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: از این مخاطرات سیل، زلزله و خشکسالی به عنوان مهم‌ترین حوادث طبیعی و حریق به عنوان مهم‌ترین حادثه انسان‌ساز مشخص و در قانون دستگاه‌های موظف برای مدیریت آن تعیین شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان جانشین تهران در مدیریت بحران برای زلزله و استان معین هشت استان دیگر است که این نقش ممتاز اصفهان در کنترل و مدیریت حوادث را نشان می‌دهد.

شیشه‌فروش اظهار کرد: مجموعه اقدامات متنوعی در زمان‌های مختلف همچون سیل، زلزله و بارش برف در استان‌های معین توسط سازمان آتش‌نشانی اصفهان انجام گرفته، این کمک شامل تجهیزات و نیروی انسانی متخصص توسط سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان بوده است.

وی از سازمان شهرداری‌های کشور چابک‌سازی نیروی متخصص، در اختیار گذاشتن امکانات متناسب با مأموریت‌ها و اقدامات برای آتش‌نشانی شهرداری اصفهان را خواستار شد و گفت: تقویت نیروی انسانی در سازمان‌های آتش‌نشانی، خرید تجهیزات و نوسازی ناوگان فرسوده آتش‌نشانی از جمله درخواست‌های دیگر از سازمان شهرداری‌های کشور است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به جاری بودن زاینده‌رود در این ایام ادامه داد: مطالبه اصلی مردم اصفهان و مسئولان از وزارت نیرو این است که رودخانه زاینده رود به عنوان شاهرگ حیاتی شهر استان به صورت دائمی احیا شود در واقع طرح احیای زاینده‌رود و اجرای حقابه‌های زیست‌محیطی کشاورزان و محیط زیست از جمله مهم‌ترین مطالبات اصفهان است.

وی خاطرنشان کرد: حضور چشمگیر و مؤثر نیروهای سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان در سیل خوزستان و اقصی نقاط کشور تنها بخشی از خدمات آتش‌نشانان این شهر است، از این‌رو تقویت نیروی انسانی، تجهیز و خرید تجهیزات خواسته اول و آخر ما است.

اختصاص بودجه برای خرید تجهیزات جدید ایمنی

مهدی بقایی، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان نیز در این مراسم اظهار کرد: گاهی بر استفاده از روش‌های قدیمی برای حل و فصل امور پافشاری می‌کنیم، در حالی که می‌توان با روش‌های نوین و جدید در امر پیشگیری، مانع بروز حوادث شد.

وی افزود: سرعت در عملیات امداد و نجات آتش‌نشانان امری مهم است که سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان همتی مضاعف در این راستا دارد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان تصریح کرد: راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا در اصفهان بنا به ضرورت، حاکی از اهمیت موضوع علت‌یابی برای پیشگیری از حوادث است که امیدواریم این روند به سرانجام خوبی برسد.

وی خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه با همکاری دانشگاه اصفهان تأسیس شده است که فقط یک اقدام تجهیز محور نیست، بلکه برخاسته از نگاه و افق بلند برای حوزه پیشگیری است.

بقایی اظهار کرد: در راستای تحقق این اهداف، خرید تجهیزات نوین در راستای ارتقای ضریب ایمنی شهر در اعتبارات و بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان دیده شده است.

نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا در اصفهان راه‌اندازی شد / ارتقای ضریب ایمنی شهر

آتشپاد دوم ابراهیم مطلبی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در این آئین اظهار کرد: به‌منظور ارائه خدمات حرفه‌ای در زمان حادثه همچنین در راستای تحقق شعار «پای ایمنی شهر ایستاده‌ایم» نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق در غرب آسیا با همکاری شهرداری و دانشگاه اصفهان راه‌اندازی شد.

وی افزود: خرید تجهیزات لازم برای آزمایشگاه علت‌یابی حریق در قالب تفاهم‌نامه‌ای که در سه فاز با دانشکده شیمی دانشگاه اصفهان تنظیم شد، صورت گرفت.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان تصریح کرد: هنگام وقوع حریق و حوادث، تشخیص علت حریق ضروری است که این آزمایشگاه می‌تواند در سطح کشوری به این نیاز کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: افتتاح نخستین آزمایشگاه علت‌یابی حریق در غرب آسیا به همت شهرداری اصفهان، در حالی که فقط پنج کشور در جهان چنین دستاوردی دارند، برگ زرینی بر افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مطلبی با بیان اینکه ارتقای ضریب ایمنی شهر اصفهان مهمترین هدف این سازمان است، گفت: دو فاز دیگر این آزمایشگاه را با تلاش همکارانمان به بهره‌برداری خواهیم رساند تا از نتایج آن در تشخیص حریق در زمینه‌های مختلف از جمله موارد قضائی و انتظامی بهره‌مند شویم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری