کد خبر:7961
پ

وزیر کشور: پاسخگویی و شفاف‌سازی از ضروریات حکمرانی شهری است/ ضرورت حرکت به سمت هوشمندسازی امور شهر/ تحقق سرمایه اجتماعی با تکیه بر تحول در حکمرانی شهری

وزیر کشور با تاکید بر اینکه ایجاد شهر الگو باید در افق برنامه های شهرداران قرار گیرد، گفت: پاسخگویی، شفافیت و مشارکت شهروندان در امور شهری، از ضروریات حکمرانی شهری امروزی است. به گزارش افتخار میهن به نقل از وزارت کشور، دکتر احمد وحیدی هشتم خرداد در میزگردی با حضور برخی شهرداران کلانشهرها که در […]

وزیر کشور با تاکید بر اینکه ایجاد شهر الگو باید در افق برنامه های شهرداران قرار گیرد، گفت: پاسخگویی، شفافیت و مشارکت شهروندان در امور شهری، از ضروریات حکمرانی شهری امروزی است.

به گزارش افتخار میهن به نقل از وزارت کشور، دکتر احمد وحیدی هشتم خرداد در میزگردی با حضور برخی شهرداران کلانشهرها که در رویداد تعالی حکمرانی شهری در تالار وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به برگزاری نمایشگاه تعالی حکمرانی شهری و دستاوردهای خوب شهرداران در این خصوص افزود: بعد از الکترونیکی شدن امور شهری باید به سمت هوشمندسازی امور شهری حرکت کنیم.

وی ادامه داد: شهر الگو، شهری است که در آن آسیب های اجتماعی در کمترین میزان باشد و شهروندان در اداره تعامل و همکاری کنند.

وزیر کشور، الکترونیکی شدن کامل امور و خدمات شهری را از ابعاد دیگر «شهر الگو» خواند و اضافه کرد باید به سمت ارائه صد درصدی خدمات الکترونیکی برویم و زیرساخت های آن را فراهم سازیم.

دکتر وحیدی در نشست گفت و‌گوی راهبردی با شهرداران کلان شهرها اظهار کرد: حرکت ما باید ایجاد شهر الگو با یک چارچوب مشخص باشد.

وی شفاف سازی، پاسخگویی و مشارکت شهروندان در امور شهری را از دیگر ضرورت های حکمرانی شهری امروزی خواند و گفت: با این اقدام می توان اعتماد عمومی را بیش از پیش افزایش داد.

وزیر کشور، شفاف شدن دخل و خرج شهرداری ها برای عموم مردم را نیز موجب افزایش هرچه بیشتر اعتماد عمومی به شهرداری ها و تشکیلات شهری دانست و خاطر نشان کرد: در شهر الگو باید شهردار در ارتباط با مشکلی که ایجاد می شود، پاسخگو باشد .

علاوه بر آن، وزیر کشور بر ضرورت یافتن راه مشارکت عمومی تاکید کرد و افزود: جلب مشارکت مردم از مهمترین امور شهرداری ها است. از این رو باید بیش از گذشته فعالیت کرد.

دکتر وحیدی همچنین بر ایجاد کارگروه شفاف سازی تاکید کرد.

وی در ادامه تفکیک پسماندهای شهری را ضروری دانست و افزود: ما باید با برنامه ریزی تفکیک پسماند از مبدا را عملیاتی کنیم. برخی شهرها در این خصوص موفق بوده اند.

وزیر کشور، جنبه دیگر شهر الگو را برخورداری از حمل و نقل عمومی مطلوب برشمرد و یادآور شد: این حمل و نقل باید پاک ، ایمن و به دور از آلودگی باشد.

دکتر وحیدی بهبود شرایط شهری و حرکت به سوی شهر الگو را موجب افزایش سرمایه اجتماعی خواند و افزود باید در این زمینه با هم اندیشی به دنبال افزایش بیشتر این سرمایه و راه های تحقق آن برآییم.

وزیر کشور بر ضرورت تامل و تفکر در ارتباط با راه های رسیدن و تحقق بیشتر سرمایه اجتماعی از طریق تکیه بر تحول در حکمرانی شهری تاکید کرد و افزود، در این مسیر اعتماد، رضایت، مشارکت و اجماع عمومی از جمله مولفه هایی است که طبیعا در مسیر حرکت خود برای چنین تحولی با آن مواجه خواهیم شد.

وی سرمایه اجتماعی را موضوعی محوری با سه بعد مختلف خواند و افزود، رابطه مردم با دولت، رابطه دولت با مردم و رابطه مردم با مردم سه ضلع سرمایه اجتماعی است و ضرورت دارد نقش هر کدام از اینها در فرآیند تحول در حکمرانی شهری روشن و تدوین شود.

وزیر کشور در ادامه بر ضرورت اندیشدن در ارتباط با تمدن اسلامی تاکید کرد و ادامه داد، باید راه های دست یافتن به چنین مدلی بر اساس مردم‌سالاری که متفاوت از نگاه دیگر کشورها است، بررسی شود و در این مسیر شهرداری ها نقش مهم و اساسی دارند.

دکتر وحیدی با تاکید بر نقش و جایگاه رفیع مردم‌سالاری در دولت اسلامی، خاطر نشان کرد، در چنین دولتی مردم نقش تعیین کننده دارند و شهرداری ها بخش مهمی از حاکمیت هستند که با نگاهی کاملا مردمی اداره می شوند.

وی اضافه کرد، در چنین مدیریتی ضروری است تا خدمات ارزشمند، متنوع و به روز در زمینه های مختلف به مردم عزیز ارائه شود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد، در تعالی حکمرانی شهری، شهر به عنوان محل زندگی انسان ها باید دارای یک هویت واحد و آن هم بر اساس هویت ایرانی – اسلامی توام با نشاط و شادابی در بین شهروندان باشد.

دکتر وحیدی با اشاره به این که شهرداری ها نمی توانند در ارتباط با حاشیه نشینی نیز بی تفاوت باشند، تاکید کرد ضرورت دارد تا بسترها و زمینه های لازم به صورت تدریجی برای بازگشت حاشیه نشینان به خاستگاه های اصلی خود که همان روستاها به عنوان مراکز تولید و ثروت زایی است، فراهم شود.

وی تصریح کرد، شهرداری ها در ارتباط با برخی مسایل و مشکلات پیش رو همچون تامین خودروهای مورد نیاز برای سیستم حمل و نقل شهری به صورت متمرکز و خرید مشترک عمل کنند و با طرف های مطرح وارد مذاکره شوند تا هزینه های آنها نیز در این خصوص کاهش یابد.

وزیر کشور در ارتباط با تهیه برنامه هفتم و جایگاه شهرداری ها در آن نیز تاکید کرد، در صورتی که عزیزان شهردار احساس می کنند که مواردی برای اضافه کردن در این برنامه لازم است، اعلام کنند تا اقدامات مقتضی انجام شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری