کد خبر:4274
پ

کشف بقایای خانه مسکونی دوره هزار چهارم پیش از میلاد در کاشان

رئیس موزه ملی ایران و سرپرست سومین مرحله طرح بازنگری سیلک کاشان از کشف بقایای یک‌خانه مسکونی مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد در این محوطه باستانی خبر داد. جبرئیل نوکنده با اشاره به سومین مرحله طرح بازنگری سیلک کاشان اظهار کرد: این مرحله از کاوش‌ها با همکاری جواد حسین زاده، مدیر پایگاه پژوهشی […]

رئیس موزه ملی ایران و سرپرست سومین مرحله طرح بازنگری سیلک کاشان از کشف بقایای یک‌خانه مسکونی مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد در این محوطه باستانی خبر داد.

جبرئیل نوکنده با اشاره به سومین مرحله طرح بازنگری سیلک کاشان اظهار کرد: این مرحله از کاوش‌ها با همکاری جواد حسین زاده، مدیر پایگاه پژوهشی تپه‌های سیلک و علی مولودی به‌عنوان باستان‌شناس در حال اجرا است.

وی افزود: سیلک یک میراث جهانی است و پژوهش‌های آن‌هم باید جهانی باشد لذا بخشی از آزمایش‌های مربوط به این پژوهش‌ها با همکاری پژوهشگران بین‌المللی از دیگر کشورها اجرا می‌شود.

سرپرست سومین مرحله طرح بازنگری سیلک کاشان تصریح کرد: مرحله اول کاوش این تپه باستانی طی سال‌های ۸۰ تا ۸۵ و به سرپرستی مرحوم صادق ملک شهمیرزادی اجرا شد و سپس مرحله دوم آن طی سال‌های ۸۷ تا ۸۸ به سرپرستی حسن فاضلی انجام شد و در حال حاضر مرحله سوم این کاوش‌ها در تپه‌های جنوبی و در فضای کارگاهی به متراژ ۴۰ مترمربع در حال اجرا است.

وی ادامه داد: در این مرحله از کاوش‌ها و در ابتدای کار، بقایای یک‌منزل مسکونی مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد کشف شد و طی روزهای آینده و در مراحل بعدی این کاوش، لایه‌های پایین‌تر تپه‌های جنوبی سیلک که احتمالاً مربوط به ۵ تا ۶ هزار سال پیش است موردبررسی و کاوش قرار می‌گیرد.» ‌

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری