کد خبر:8806
پ

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز: «مدیریت فرهنگ» مهم‌ترین مأموریت مدیریت شهری شیراز است/ افزایش ۱۰ برابری بودجه بخش فرهنگ طی ۲سال گذشته

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در آیین اختتامیه نخستین همایش تبیین سیاست‌های فرهنگ شهروندی گفت: مهم‌ترین مأموریت مدیریت شهری، مدیریت فرهنگ است و مهم‌ترین بخش این مدیریت تربیت شهروند تراز و موفق است. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین با اعلام افزایش ۱۰ برابری بودجه بخش فرهنگ اظهار کرد: مهم‌ترین مأموریت مدیریت شهری، […]

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در آیین اختتامیه نخستین همایش تبیین سیاست‌های فرهنگ شهروندی گفت: مهم‌ترین مأموریت مدیریت شهری، مدیریت فرهنگ است و مهم‌ترین بخش این مدیریت تربیت شهروند تراز و موفق است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین با اعلام افزایش ۱۰ برابری بودجه بخش فرهنگ اظهار کرد: مهم‌ترین مأموریت مدیریت شهری، مدیریت فرهنگ است و مهم‌ترین بخش این مدیریت تربیت شهروند تراز و موفق است. 

سیدابراهیم حسینی اضافه کرد: فرهنگ دو بعد شخصی و جمعی دارد و مهم‌ترین مأموریت ما این است که انسان‌ها را از بعد شخصی و جمعی بسازیم. فرهنگ شهروندی مهم‌ترین بخش فرهنگ است و تأثیر خود را بر همه بخش‌ها خواهد گذاشت.

او با اشاره به اینکه عنصر محوری فرهنگ شهروندی سبک زندگی است، تأکید کرد: زیبایی‌های شهر، نمادهای شهری و رعایت قانون و مواظبت از حقوق دیگران، همه بخش‌هایی از فرهنگ شهروندی است؛ بنابراین همه باید دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم و سبک زندگی را که بخش مهم فرهنگ شهروندی است در اولویت اول قرار دهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بابیان اینکه بودجه شهرداری شیراز در دو سال گذشته چهار برابر شده است، تصریح کرد: در بخش فرهنگ بودجه ۱۰ برابر شده است و این بخش مهم نیاز به یک برنامه و مشارکت همگانی دارد که علاوه بر حضور تمام دستگاه‌های اجرایی باید مردم هم پای‌کار باشند.حضور شهروندان به ارتقای فرهنگ شهروندی کمک می‌کندقائم‌مقام شهردار شیراز اظهار کرد: طی دو سال گذشته شورای اسلامی شهر شیراز سخاوتمندانه و با تغییرات اقتصادی کشور، بودجه شهر و شهرداری شیراز را دو برابر کرد.

آرش فرج زاده ادامه داد: شهرداری نمی‌تواند در حوزه فرهنگی به‌تنهایی فعالیت داشته باشد، چراکه از مجموع ۱۳ هزار نفر از کارکنان شهرداری شیراز که در حوزه‌های خدماتی مشغول به کار هستند، شاید هریک بتوانند به‌عنوان یک سفیر عمل کنند، اما آنچه ضرورت دارد حضور شهروندان در این عرصه است.

او تأکید کرد: اگر بتوانیم در چارچوب ارتقای فرهنگ شهروندی گام برداریم، اثرگذاری بسیار خوبی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در این مراسم اظهار کرد: با برگزاری چنین همایش‌هایی می‌توان اقدامات اثرگذاری را در حوزه فرهنگ شهروندی شاهد بود. شهرداری شیراز باید یک سازمان برای موضوعات شهروندی به‌عنوان یک اتاق فکر در راستای انجام اقدامات جدید طراحی و ایجاد کند.

محمود رضایی کوچی ادامه داد: آموزش و آگاهی شهروندی یکی از مباحثی است که می‌تواند ساکنان شهر را به یک شهروند مشارکت پذیر تبدیل کند.

او با اشاره به اینکه سالانه هزار میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله هزینه می‌شود، تأکید کرد: اگر این میزان هزینه کرد در حوزه فرهنگ‌سازی صرف شود، علاوه بر کاهش هزینه، تولید زباله کمتری را شاهد خواهیم بود.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز با اعلام آغاز به کار دبیرخانه فرهنگ شهروندی گفت: در تلاش هستیم با استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌های مدیریتی و خدمات رسان، پیوست برنامه‌های فرهنگ شهروندی را تدوین کنیم

محمدعلی چوبینی نیز اظهار کرد: این همایش طی دو روز شنبه و یکشنبه، در ۱۷ حوزه تخصصی در قالب برپایی کارگاه‌های مختلف در هر حوزه برگزار شد.

او افزود: در حوزه فرهنگ شهروندی دنبال یک شهروند تراز اسلامی هستیم، شهروندی که برای هم‌زیستی مؤمنانه در کنار دیگر شهروندان آماده می‌شود؛ بنابراین این موضوع نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق است.

معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که در اجرای برنامه‌های فرهنگی وجود دارد، نداشتن سناریو و یک ریل‌گذاری دقیق است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه درزمینهٔ مباحث فرهنگی در بخش‌های متعدد اقدامات زیادی انجام می‌شود، اما بست دادن به این اقدامات و تعریف پیوست‌های مناسب برای یک کار فرهنگی دقیق، نیازمند همدلی و همگرایی است.

چوبینی ادامه داد: این همایش در راستای ایجاد این همدلی شکل گرفت و به دنبال آن دبیرخانه فرهنگ شهروندی کار خود را آغاز کرد تا با استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌های مدیریتی و خدمات رسان در این حوزه مرتبط، پیوست برنامه‌های مختلف تدوین شود.

او تصریح کرد: در حوزه‌های مختلف یک برنامه هوشمند و هدفمند به لحاظ محتوایی وجود دارد، اقدامات لازم در این زمینه از سوی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز آغازشده و ریل‌گذاری خوبی شکل‌گرفته است.

معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز ادامه داد: در حوزه ایده پردازی باید با ایجاد اقدامات نوین و متفاوت، مسائل را کشف کرد.

باگذشت دو روز از برگزاری این همایش بیش از ۳۰۰ مسئله در حوزه‌های مختلف مطرح شد که نیاز است نظام مسائل این حوزه استخراج و روی آن‌ها کار شود

چوبینی به یکی دیگر از مشکلات موجود در اجرای برنامه‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه اجرای بسیاری از برنامه‌ها در حوزه‌های بین‌بخشی است، اگر بخش‌ها نتوانند با یکدیگر همراه شوند و فهم مشترکی نسبت به موضوع وجود نداشته باشد، دچار مشکل خواهیم شد.

او مردم شهر شیراز را مردمانی متدین، مؤمن و بافرهنگ و بزرگ‌ترین سرمایه کلان‌شهر شیراز دانست و تأکید کرد: این ادعا راداریم که باوجود تمدن غنی مردم بافرهنگ شیراز می‌توان حکومت جهانی تشکیل داد و در تمام دنیا شیراز را به دلیل مردمان خوب، تاریخ و پیشینه آن دوست دارند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به پیشرو بودن مردم شیراز در اتفاقات خوب و اقدامات بزرگ تصریح کرد: نمونه بارز این موضوع در حادثه سیل سال ۹۸ و یا حادثه ناگوار حمله به حرم مطهر حضرت شاه‌چراغ (ع) مشهود است که چگونه مردم در کنار یکدیگر ایستادند.

در آئین اختتامیه نخستین همایش تبیین سیاست‌های فرهنگ شهروندی شیراز، کتاب کیفیت مسکن و سلامت روان ساکنان با حضور طاهره نصر و عبدالرسول امیری دو نویسنده این کتاب و همچنین از پنج پوستر رویداد مدرسه شهر آموز ویژه مدارس شهر شیراز، پوستر شهر خنده با موضوع طنز فرهنگ شهروندی، پوستر فراخوان عضویت دبیرخانه دائمی فرهنگ شهروندی کلان‌شهر شیراز ویژه نهادهای دولتی، مراکز تابعه شهرداری، انجمن‌ها و مؤسسات مختلف آموزشی و فعالان عرصه فرهنگ شهری، پوستر استاروند فراخوان ملی نخستین استارتاپ فرهنگ شهروندی با موضوعات پسماندهای شهری، حمل‌ونقل و ترافیک، ایمنی و آتش‌نشانی، فضای سبز شهری، پرداخت عوارض و توسعه فرهنگ شهروندی،رونمایی شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری